Fikirtepe kentsel dönüşüm mağdurlarından AK Parti önünde eylem

İSTANBUL – Fikirtepe birinci etap kentsel dönüşüm mağdurları AK Parti’nin Fikirtepe’deki irtibat bürosu önünde Murat Kurum’u protesto etti. Emniyet’in engellemesine Fikirtepeliler “Bir insan 13 yıl mağdur edilmez” sloganıyla tepkisi gösterdi, verilen sözlerin yerine getirilmesi için muhatap aradıklarını belirtti.

Fikirtepeliler AK Parti seçim irtibat bürosundan bir kişinin kendileriyle diyalog kurmasını talep ederek bekleyişe geçti.

‘SEÇİM ÖNCESİ VERİLEN SÖZLER TUTULMADI’

Haldız ve Vakıfbank iştiraki Obaköy şirketleri arasında 1. etaptaki bir kısım projenin bitirilmesiyle ilgili protokol imzalandığını söyleyen Fikirtepeliler protokolün kendilerine gösterilmemesine tepkili. Yıllardır kendilerine verilen sözlerin tutulmasına tepki gösteren Fikirtepiler yaptıkları açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Yıkılan evlerimizi Haldız denilen firma yapmadığı ve kiralarımızı ödemeyemediği için ekonomik ve sosyal problemler nedeniyle hayatımız tehlikeye girdi. 2013 yılında ada temsilcilerimizle birlikte Haldız ile sözleşme yaptık. Yıllarca çocukluk ve gençlik anılarımızı geçirdiğimiz yerleri geride bıraktık. Bin lira kira karşılığında Haldız evlerimizi aldı. Aradan 11 yılı aşkın süre geçti. Ancak inşaatlar tamamlanmadı. Son 3 yıldır proje yarım yamalak devam ettiriliyor. Cumhurbaşkanı ile iki defa görüşüp, problemi anlattık. Gerekenin yapılacağı söylendi. Murat Kurum ile de bizzat görüştük, söz aldık. Bakanlığın Altunizade’deki ofisine topluca gidip dilekçeler verdik. Seçim öncesi bir tabela dikildi fakat içi doldurulmadı. Ekonomik sosyal olarak güvensiz binalarda oturan komşularımız, kiralarını ödeyemez duruma geldi.”

‘YETKİLİLERİ İNİSİYATİF ALMAYA DAVET EDİYORUZ’

Haldız firmasının projeyi tek başına yapamayacağını beyan ettiğini Vakıfbank iştiraki Obaköy tarafından bütçenin önemli bir kısmının karşılanmasına rağmen sürecin devam etmediği eleştirisinde bulunan Fikirtepeliler, “Haldız İnşaat vaat ettiği projeyi bitirmiyor. Şantiyenin hızlanması lazım. Yetkilileri inisiyatif almaya davet ediyoruz” dedi.

MHP’Lİ YÖNETİCİDEN FİKİRTEPELİLERE: ‘MURAT KURUM’U DESTEKLEYİN’

Tepkiler üzerine Fikirtepeliler görüşme yapan MHP Kadıköy İlçe Başkanı, “Sizin yaptığınız sözleşmeler sorunlu, bu işlerin yoluna koyulması gerektiğini Bakan Bey de söyledi. Devlette devamlılık esastır. Devlet Fikirtepe’den ibaret değil. Murat Kurum size söz vermiş olabilir artık bakan değil. Bir şeylerin oturması lazım. Murat Kurum’u destekleyin, planları gördüm. Seçilmesi lazım. O çözecek bu işleri” deyince, Fikirtepeliler “Bize masal anlatma” sözleriyle tepki gösterdi.

Mağdur olduğunu söyleyenlerden beş kişilik bir heyet ise seçim irtibat bürosunda AK Parti Milletvekili Hulki Cevizoğlu ile görüşme gerçekleştirdi.

Hulki Cevizoğlu, Fikirtepelilerin taleplerini Cumhurbaşkanı’na ileteceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x